Pstruhová líheň

Navštivte unikátní pstruhovou líheň

Pstruhová líheň v Borových Ladech je unikátní projekt Národního parku Šumava. Unikátní je nejen proto, že ji mohou navštěvovat turisté a spolu s odborným výkladem tak získat informace o chování pstruhů, ale je také unikátní svou polohou. Nachází se totiž v cca 900m nad mořem, tedy o mnoho výše, než je obvyklé pstruhové ryby chovat. Důvod proč se i zde pstruhům daří, je mimořádně čistá voda, která se v Borových Ladech nachází.

Pstruhová líheň - Akce pro veřejnost

Každoročně v letním období organizuje NP Šumava pravidelné prohlídky pro veřejnost. Návštěvníci si mohou prohlédnout celou pstruhovou líheň a dozvědět se z výkladu odborníka mnoho zajímavých informací o chovu pstruha či ostatních lososovitých ryb. Pstruhová líheň byla založena v Borových Ladech v roce 1997, veřejné akce pro turisty či školy probíhají již od roku 2006. 

O prázdninách se pracovníci pstruhové líhně věnují zájemcům každé úterý. Sraz všech účastníků je vždy v 10.00 v Borových Ladech na parkovišti u obchodu. Prohlídky v ostatních měsících je nutno dohodnout s panem Šperlem na telefonním čísle 731 530 238.

Pstruh
Pstruh

Líheň si vyžaduje denní obsluhu, jelikož je třeba zajistit, aby líhní neustále protékala čistá voda, která protéká kaskádovitě poskládanými bílými káděmi. V opačném případě by rybí jikry uhynuly.
V pstruhové líhni se nejvíce pěstují jikry pstruha potočního, které se následně vysazují do potoků Národního parku Šumava. Nejvíce do přítoků Teplé Vltavy, Křemelné či Studené Vltavy.

Venkovní část pstruhové líhně tvoří čtyři venkovní bazénky, kde jsou uchovávány ryby před umělým výtěrem. Místo je zabezpečeno pletivem a elektrickým ohradníkem z důvodu ochrany před vydrou a volavkami či čápem. Kromě mechanického zabezpečení jsou zde ještě dva strašáci proti nežádoucím návštěvám.

Pstruhová líheň v Borových Ladech na Šumavě

Pstruhová líheň  Pstruhová líheň

 

Přijďte se podívat do pstruhové líhně v Borových Ladech na Šumavě i vy. Pokud hledáte ubytování, rádi Vás uvítáme v naší chalupě Ke Slati

Víte, že v Borových Ladech najdete také Soví voliéry? Podívejte se na další naše tipy na výlety.

Pstruhová líheň - mapa